Dom Przyrodników: "Kawa czy herbata?"

 

KAWA CZY HERBATA?
ARCHEOLOGICZNE ŚWIADECTWA KONSUMPCJI NAPOJÓW W DAWNYM GDAŃSKU

☛ kuratorki: Ewa Trawicka, Beata Ceynowa

☛ wystawa czasowa: 8 VII – 31 XII 2020 r.

Dom Przyrodników, ul. Mariacka 25/26, Gdańsk

 

plakat pl internet2 tinyCo pili dawni gdańszczanie? Z czego pili, czyli jakich naczyń używali? Czy kultura picia zmieniła się istotnie na przestrzeni wieków? I jakie historie wiążą się ze spożywaniem napojów w dawnym Gdańsku?

Dokładnie 155 najróżniejszych naczyń do przechowywania, serwowania i konsumowania napojów można podziwiać na wystawie "Kawa czy herbata?" w Muzeum Archeologicznym w Gdańsku. Są to naczynia nie tylko do tytułowej kawy i herbaty, ale także do: wody mineralnej, czekolady, piwa, wina i wyrobów gorzelnianych.

— Liczymy, że nasza kolejna wystawa „o życiu w dawnym Gdańsku" dotrze do szerokiej grupy odbiorców i będzie cieszyć się dużym zainteresowaniem — mówi Beata Ceynowa, wicedyrektor Muzeum Archeologicznego w Gdańsku. — Konsumujemy bowiem i dziś. Pytanie: czy pijemy tak samo i to samo? Planujemy też wiele wydarzeń towarzyszących, takich jak pokazy, warsztaty, degustacje. O szczegółach będziemy informować na bieżąco.

Gdańsk, jako miasto portowe, był prekursorem nowych idei. Tutejsi kupcy popularyzowali zagraniczne zwyczaje w całej Rzeczypospolitej, utrzymując kontakty handlowe z najodleglejszymi zakątkami kraju. Wpływy kulturowe dotyczyły między innymi nawyków żywieniowych...

 

Czy wiesz, że...

Pierwsza w Polsce kawiarnia powstała ok. 1700 r. w Gdańsku, jej właścicielem był menonita Anthon Momber.

Dyskusje uczonych przy kawie przyczyniły się do intelektualnego rozwoju w epoce oświecenia.

XVIII-wieczni moraliści utyskiwali, że kobiety porzucają domowe obowiązki, aby spotkać się przy kawie, herbacie, czekoladzie…

W czasach, gdy kawa była bardzo droga, biedacy pili zamiennik z palonej fasoli lub bobu.

W średniowieczu najpopularniejszym napojem było piwo; pili je zarówno dorośli, jak i dzieci (woda była zbyt zanieczyszczona).

Do 1378 r. ul. Ogarna w Gdańsku nazywała się Brauergasse (Browarnicza).

Od XV w. najsłynniejszym gdańskim piwem było Jopenbier (jopejskie) – dubeltowe, ciemne, luksusowe, gęste jak syrop.

Do wyprodukowania kwarty (8 l) sławnego likieru Goldwasser potrzeba było ponad 20 kg różnych składników!

W XVII w. gdańskie gorzelnie zużywały tyle surowców, że w mieście zabrakło żyta i drewna na opał.

Bogaci gdańszczanie cenili herbatę „karawanową”, sprowadzaną drogą lądową z Chin przez Rosję.

 

 

Do zobaczenia na wystawie

• 155 zabytków archeologicznych

• 3 stacje multimedialne:

— "Zaprojektuj własną filiżankę!" - aplikacja w formie gry edukacyjnej
— prezentacje prezentacje 360° (fotografia dookólna)
— interaktywna mapa szlaków handlowo-kulturowych

• film animowany przybliżający historię czekolady

• opisy w trzech językach: polskim, angielskim i rosyjskim

• katalog wystawowy (polsko-angielski)

 

Informacje praktyczne

• godziny otwarcia Domu Przyrodników: https://archeologia.pl/dom-przyrodnikow/godziny-otwarcia

• bilety wstępu do Muzeum Archeologicznego w Gdańsku: https://archeologia.pl/dom-przyrodnikow/ceny-biletow

• kontakt: https://archeologia.pl/kontakt 

 

Wystawę dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury (program „Wspieranie działań muzealnych na lata 2019–2020”).

mkidn 01 cmyk

Patronat honorowy nad wystawą objął Mieczysław Struk, Marszałek Województwa Pomorskiego.

PATRONAT HONOROWY MARSZALEK WOJEWODZTWA POMORSKIEGO poziom prawa RGB ONLY FOR WEB 2012

Grodzisko w Sopocie: "Był sobie łowca - opowieść o ludziach epoki lodowcowej"

"Był sobie łowca" - plakatBYŁ SOBIE ŁOWCA – OPOWIEŚĆ O LUDZIACH EPOKI LODOWCOWEJ

wystawa czasowa: 7 XII 2019 r. – 31 X 2020 r.

otwarcie: 7 grudnia 2019 r. o godzinie 13:00

Grodzisko w Sopocie, ul. Jana Jerzego Haffnera 63

 

Najstarszy bumerang na świecie, oryginalne narzędzia krzemienne wykonane przez neandertalczyka, liczące kilkadziesiąt tysięcy lat, pierwsze ślady działalności człowieka anatomicznie współczesnego –niezwykły zbiór najstarszych pozostałości ludzkiej wytwórczości na terenach Polski można zobaczyć w Grodzisku w Sopocie.

Ponad 40000 lat temu w epoce lodowcowej pierwsi ludzie anatomicznie współcześni zaczęli przybywać do Europy, rozpoczynając podbój kontynentu. Dalej w ciągu tysiącleci ich potomkowie przemierzali ląd w pogoni za zwierzyną, pozostawiając po sobie ślady działalności nie tylko w postaci wytwarzanych narzędzi i przedmiotów, ale także rodzącej się sztuki.

Wystawę zatytułowaną „Był sobie łowca – opowieść o ludziach epoki lodowcowej” można oglądać w Grodzisku w Sopocie (ul. Jana Jerzego Haffnera 63) od 7 grudnia 2019 r. do 31 października 2020 r. Na otwarcie zapraszamy 7 grudnia 2019 r. (sobota) o godz. 13:00 (wstęp bezpłatny). Goście będą mieli niezwykłą okazję zobaczyć przykłady narzędzi oraz elementów broni odkrytych na południu Polski. Wystawa będzie wzbogacona o rekonstrukcje zabytków z terenów Europy, pochodzących z okresu paleolitu.

 

Dopełnieniem ekspozycji jest książka autorstwa Andrzeja Wędzika. Na przeszło 100 stronach autor opisuje różne aspekty życia w epoce lodowcowej, od sposobów zdobywania pożywienia aż po życie duchowe. Uzupełnieniem publikacji jest bogaty materiał ilustracyjny w postaci zdjęć i rysunków. Książkę będzie można kupić w sklepikach muzealnych w Grodzisku w Sopocie oraz w Domu Przyrodników w Gdańsku (ul. Mariacka 25/26), a także w sklepie internetowym: https://sklep.archeologia.pl/.


Eksponaty prezentowane na wystawie zostały udostępnione dzięki uprzejmości Muzeum Archeologicznego w Krakowie oraz Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.

 

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. polityka prywatności