Warsztaty edukacyjne

plakat warsztaty butowe 80024 września, 22 października, 19 listopada, 10 grudnia

Dom Przyrodników, ul. Mariacka 25/26

Zapraszamy dzieci wraz z opiekunami na warsztaty edukacyjne związane z wystawą czasową „Każdy krok zostawia ślad”. Obuwie historyczne ze zbiorów Muzeum Archeologicznego w Gdańsku.

W trakcie warsztatów młodzi odbiorcy będą mogli zobaczyć jak wyglądał warsztat szewski i jak kiedyś szyto buty, na czym polega konserwacja zabytków (głównie skórzanych), jak zmieniała się moda obuwnicza oraz do czego służyły tzw. buty specjalne. Każde spotkanie wzbogacone zostanie zajęciami plastyczno-technicznymi, w czasie których dzieci samodzielnie lub z pomocą opiekunów, wykonają prace inspirowane tematem zajęć (np. szycie butów).

Zajęcia odbywać się będą na salach wystawowych Muzeum z wykorzystaniem wystawy czasowej i trwać będą ok. 90 minut. Zbiórka uczestników w holu Muzeum.

Uwaga: obowiązują zapisy.

24.09.2016 Wizyta w warsztacie szewskim

Chcecie się dowiedzieć w jaki sposób dawno temu szyto buty i zobaczyć jak wyglądały narzędzia do ich produkcji? Będziecie mieli niepowtarzalną okazję terminowania u średniowiecznego szewca – Pana Kamila, który zdradzi Wam wszystkie tajniki tego ciekawego rzemiosła. Zapraszamy na wizytę w warsztacie szewskim, w którym każdy z Was będzie mógł spróbować własnych sił i uszyć buta.

22.10.2016 Tajniki pracy konserwatora

Chcielibyście się dowiedzieć jaką drogę musi pokonać zabytek wykonany ze skóry – od wykopania go przez archeologów, do umieszczenia na wystawie w naszym muzeum? Dowiecie się tego wszystkiego przychodząc na nasze warsztaty, które poprowadzi Pani Ania Jędrzejczak-Skutnik, która opowie Wam o tajnikach pracy w laboratorium konserwatorskim. Będziecie mieli okazję uczestniczyć w niektórych etapach konserwacji, takich jak oczyszczanie, badanie za pomocą mikroskopu i rekonstrukcja zabytków skórzanych.

19.11.2016 Jak zmieniały się buty przez wieki

Na spotkaniu dowiemy się, w jakich butach chodzili kiedyś gdańszczanie. Poznamy dawne modne stroje i obuwie. Dowiemy się, co to są buty poulaine, i czy krowie mordy to też buty. Na chwilę przeniesiemy się w kolorowy świat mody, a na koniec sami zaprojektujemy własne buty.

10.12.2016 Raki, motylki, patynki – kilka słów o butach specjalnych

W trakcie naszego ostatniego spotkania dowiecie się wszystkiego o dawnych butach do zadań specjalnych. Dzięki zamocowaniu do butów dodatkowych elementów, zmieniało się ich przeznaczenie. Zobaczycie również jak wyglądały ówczesne kapcie i kalosze. Nasze warsztaty zwieńczy wykonanie unikatowych, „bucikowych” breloczków.

Warsztaty rozpoczynają się o godz. 11.00 i trwają 90 min.
Koszt: 6 zł od dziecka (opiekunowie bezpłatnie)
Miejsce: Dom Przyrodników, ul. Mariacka 25/26, Gdańsk
Zapisy pod numerem telefonu: 58 322-21-54 (ilość miejsc ograniczona)

Wystawa czasowa „Każdy krok zostawia ślad”. Obuwie historyczne ze zbiorów Muzeum Archeologicznego w Gdańsku trwa do 31 grudnia 2016.
Czytaj więcej…

Udostępnij:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Scroll to Top

Ta strona korzysta z plików cookies w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.