Kresowe twierdze czy miasta-bramy? Grody Czerwieńskie w X-XIII wieku w świetle najnowszych badań

WYKLAD Woloszyn male

4 lipca 2017 (wtorek), godz. 13.00

Dom Przyrodników, ul. Mariacka 25/26

Zapraszamy na wykład dr hab. Marcina Wołoszyna, profesora Instytutu Archeologii Uniwersytetu Rzeszowskiego pt. Kresowe twierdze czy miasta-bramy? Grody Czerwieńskie w X-XIII wieku w świetle najnowszych badań.
 
Region Grodów Czerwieńskich, umocnienia w dzisiejszym Czermnie-Czerwieniu oraz Gródku-Wołyniu to niewielkie, urokliwe wioski w dorzeczu środkowego Bugu. Fakt, iż obszary Polski wschodniej w znacznie mniejszym stopniu niż np. Ślask czy Pomorze zostały objęte średniowieczną urbanizacją, a z kolei XIX-XX-wieczną industrializacją, miał dla badań tego region skutki negatywne – słaba sieć placówek naukowych i muzealnych powoduje, iż o Czermnie wiemy do dziś znacznie mniej niż o średniowiecznym Gdańsku czy Poznaniu.
Z drugiej strony fakt, iż po XIII wieku historia „zapomniała” o Grodach Czerwieńskich powoduje, że oba stanowiska – nie zniszczone przez średniowiecznych budowniczych katedr czy XIX-wiecznych fabrykantów – są prawdziwą kopalnią wiedzy o początkach Polski i Rusi Kijowskiej.
Od 2012 r. realizowane są prace międzynarodowego, interdyscyplinarnego zespołu badaczy zmierzające do całościowego opracowania wyników badań dawnych na terenie Czermna i Gródka. Równolegle prowadzone sa prace wykopaliskowe w Czermnie (od 2018 r. mamy nadzieje także w Gródku).
Odkrywane w pobliżu Czermna wspaniałe skarby biżuterii, a także szereg innych zabytków, w tym tzw. plomby typu drohiczyńskiego (znaki celne) nakazują postawić pytanie o istotę Grodów Czerwieńskich, o to na ile były to jedynie nadgraniczne twierdze a na ile – otwarte na sąsiadów – ośrodki handlowe, tzw. miasta-bramy.

Wstęp wolny

 

Udostępnij:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Scroll to Top

Ta strona korzysta z plików cookies w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.