Tartaczna to ważna ulica na mapie gdańskich odkryć archeologicznych. Tysiące zabytków, wydobytych w trakcie wykopalisk w latach 2008–2010, wzbogaciły wiedzę o wczesnośredniowiecznym Gdańsku. Tę wiedzę udało się opracować i spopularyzować dzięki współpracy Muzeum Archeologicznego w Gdańsku z doborowym gronem badaczy.
W 2024 roku Muzeum Archeologiczne w Gdańsku wydało dwutomową książkę „Tartaczna. Studium życia przedlokacyjnego Gdańska” pod redakcją Sławomira Wadyla, Zbigniewa Misiuka i Eweliny Drozd-Wadyl.
W czerwcu tego roku otworzyliśmy wystawę „Mierzwa i srebro. Gdańsk w XIII wieku”. Zaprezentowaliśmy na niej najciekawsze zabytki z wykopalisk przy ul. Tartacznej.
W listopadzie zorganizowaliśmy dwudniową konferencję popularnonaukową „Tartaczna. Studium życia przedlokacyjnego Gdańska”. Prelegenci przedstawili na niej opracowania wyników badań archeologicznych. Wydarzenie było transmitowane na żywo w Internecie. Wkrótce opublikujemy również zapisy poszczególnych wystąpień w formie zmontowanego materiału wideo.
Dodatkowo wydaliśmy e-broszurę popularnonaukową. Można powiedzieć, że jest to “Tartaczna” w pigułce. Najważniejsze osiągnięcia badań nad XIII-wiecznym Gdańskiem zostały tu opisane bardzo zwięźle i przystępnie.
Pobierz broszurę "Tartaczna"
PDF, 33 MB
Aby jeszcze bardziej upowszechnić wiedzę o odkryciach archeologicznych z ul. Tartacznej, zorganizowaliśmy warsztaty kolażu inspirowane zabytkami z wystawy „Mierzwa i srebro”.
Zadbaliśmy ponadto o poprawienie dostępności samej wystawy, publikując online oprowadzanie kuratorskie oraz tworząc audiodeskrypcję do wybranych zabytków
Posłuchaj opisu
Posłuchaj opisu
Posłuchaj opisu
Posłuchaj opisu
Posłuchaj opisu
Posłuchaj opisu