“Niepoznana. Gdynia i okolice do XII wieku” – spotkanie autorskie i promocja książki

Co działo się na terenie Gdyni, zanim powstało miasto? Jak daleko sięga historia tej części Pomorza? I co na ten temat mogą powiedzieć archeolodzy? Spichlerz Błękitny Baranek zaprasza na spotkanie z autorami książki „Niepoznana. Gdynia i okolice do XII wieku”.

Archeologia i Gdynia nie są ze sobą powszechnie kojarzone, ale książką udowadniamy, że idą w parze. Wydawnictwo przybliża najdawniejsze okresy dziejów – pierwszych przybyszów i osadników na tych terenach oraz ich następców do czasów średniowiecza. Tym samym ukazuje mało dotąd poznaną i upowszechnioną część naszej wspólnej przeszłości. Charakteryzując warunki naturalne i szatę roślinną, pozwala czytelnikowi lepiej zrozumieć, co kierowało pionierami pradziejów, kiedy decydowali się na zamieszkanie na obszarze dzisiejszej Gdyni.

Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego

Fot. Daria Szczygieł

Dlaczego rozmawiamy o Gdyni w Gdańsku? Dlatego, że gdańskie Muzeum Archeologiczne brało udział w tworzeniu książki „Niepoznana”. Nasi archeolodzy – Mirosław Fudziński, Piotr Fudziński i Danuta Król – opracowali artykuły poświęcone pradziejom Gdyni. A prehistoryczne zabytki z naszych zbiorów, ukazujące kulturę pomorską, znalazły się zarówno w publikacji, jak i na wystawie w Muzeum Miasta Gdyni.

W spotkaniu wezmą udział:

  • dr Mateusz Cwaliński – redaktor naukowy tomu „Niepoznana. Gdynia i okolice do XII wieku”, Uniwersytet Gdański (Instytut Archeologii)
  • Mirosław Fudziński – archeolog specjalizujący się w badaniu pradziejów, emerytowany pracownik Muzeum Archeologicznego w Gdańsku
  • dr Piotr Fudziński – archeolog, kierownik Działu Wczesnej Epoki Żelaza w Muzeum Archeologicznym w Gdańsku
  • Danuta Król – archeolog, starszy kustosz Działu Epoki Kamienia i Wczesnej Epoki Brązu w Muzeum Archeologicznym w Gdańsku
  • dr Marcin Szerle – autor koncepcji oraz redaktor serii wydawniczej „Monografia Gdyni”, kustosz dyplomowany i Kierownik Ośrodka Badań nad Gdynią w Muzeum Miasta Gdyni

Przy okazji wydarzenia będzie można kupić książkę „Niepoznana” w promocyjnej cenie.

“Niepoznana. Gdynia i okolice do XII wieku” – spotkanie autorskie i promocja książki

Spichlerz Błękitny Baranek

Gdańsk, ul. Chmielna 53

23. kwietnia 2024 r.

o godzinie 17:00

wstęp wolny

Fot. Marcin Szerle

Udostępnij:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Scroll to Top

Ta strona korzysta z plików cookies w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.