Od ponad stu lat Rzucewo jest ważnym punktem na mapie archeologicznej Pomorza. Wciąż jednak brakowało całościowego opracowania przeprowadzonych badań archeologicznych. Tę lukę uzupełnia książka pod tytułem „Zespół osadniczy z epoki kamienia”, wydana przez Muzeum Archeologiczne w Gdańsku
– Mimo iż badania na tym niezwykle interesującym stanowisku prowadzone były od 1894 roku, nie doczekały się do tej pory całościowego opracowania naukowego. Muzeum Archeologiczne w Gdańsku podjęło się tego trudnego zadania, powołując zespół najlepszych specjalistów w dziedzinie archeologii, antropologii, archeobotaniki, archeozoologii i paleoekologii z instytucji naukowych z Polski i zagranicy – mówi Ewa Trawicka, dyrektor Muzeum Archeologicznego w Gdańsku. – Zawarte w niniejszym tomie artykuły prezentują wiele nieznanych dotąd odkryć, unikatowych w skali europejskiej.
22 marca 2019 roku o godzinie 12:00 w Domu Przyrodników przy ul. Mariackiej 25/26 w Gdańsku odbędzie się konferencja naukowa połączona z promocją książki „Zespół osadniczy z epoki kamienia – Rzucewo, Gmina Puck, stanowisko 1” (pod red. Danuty Król, wyd. Muzeum Archeologiczne w Gdańsku, ISBN 978-83-85824-94-7). Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.
Pobierz program konferencji: Rzucewo – PROGRAM konferencji (Gdańsk, 22.03.2019) [PDF]
Książkę będzie można kupić podczas wydarzenia, a później – w sklepiku Muzeum Archeologicznego w Gdańsku i za pośrednictwem sklepu internetowego https://sklep.archeologia.pl/.
Publikacja została dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach programu „Ochrona zabytków archeologicznych”. Wsparcie finansowe zapewnił też Urząd Gminy w Pucku oraz Ośrodek Kultury, Sportu i Turystyki w Gminie Puck.
– Mam nadzieję, że przygotowana publikacja będzie istotnym wkładem w badania nad rozwojem kulturowym i gospodarczym w strefie przybrzeżnej Pomorza Wschodniego oraz w dalszej perspektywie – całego basenu południowego Bałtyku – mówi Danuta Król, redaktor książki, starszy kustosz Muzeum Archeologicznego w Gdańsku. – Nieczęsto się zdarza, aby na jednym stanowisku archeologicznym z epoki kamienia odkryć kilka poziomów osadniczych pochodzących z różnych faz epoki. Liczę, że następne lata przyniosą dalsze opracowania tego stanowiska, wsparte nowymi metodami badawczymi, takimi jak badania zawartości naczyń glinianych czy ludzkiego DNA w znalezionych szczątkach.
Jak czytamy w recenzji dra hab. Marka Nowaka (Uniwersytet Jagielloński), książka w sposób znaczący wypełnia istniejącą lukę badawczą. Jednocześnie na pewno nie wyczerpuje problematyki „rzucewskiej”, co za tym idzie, można ją traktować także jako swego rodzaju pierwszą część, czy też wprowadzenie do serii publikacyjnej, która mogłaby zostać poświęcona temu arcyważnemu stanowisku archeologicznemu.
Dołącz do wydarzenia na Facebooku: https://www.facebook.com/events/1711910349116735/
Niżej prezentujemy wybrane ciekawostki archeologiczne dotyczące Rzucewa. Fragmenty tekstu pochodzą z folderu towarzyszącego promocji książki.