Telemann i jego Europa – kameralne koncerty na instrumentach historycznych

Telemann plakat

22/23 lipca 2017, godz. 24.00

Piwnica Romańska, pl. Dominikański 1

Tegoroczna edycja festiwalu EUROPA +/-  1700 odbywać się będzie pod patronatem jednego z najwybitniejszych i najbardziej twórczych kompozytorów epoki baroku, jakim był Georg Philipp Telemann, a którego 250-ta rocznica śmierci przypada na ten rok. W związku z czym przygotowaliśmy dla Państwa trzy koncerty skupiające się wokół postaci Telemanna.
Pierwszy z nich: 12 Fantazji o 12 tej w nocy, odbędzie się w wyjątkowym wnętrzu Piwnicy Romańskiej, w nocy z 22 na 23 lipca 2017 o godzinie 24.00. Muzycy zespołu Silva Rerum arte przeniosą słuchaczy w świat Telemannowskich Fantazji – utworów pisanych na jeden instrument. Tej nocy usłyszą Państwo Fantazje na flet solo, klawesyn solo i skrzypce solo.

Bilety w cenie 10/20 PLN do nabycia na godzinę przed koncertem w miejscu koncertu.
Ze względu na ograniczoną ilość miejsc w Piwnicy Romańskiej, zapraszamy do rezerwacji biletów na koncert 22/23 lipca 2017, pod adresem: silva.rerum.pl@gmail.com
Zniżki przysługują uczniom, studentom, seniorom oraz posiadaczom Karty do Kultury.
Wydarzenie dofinansowane jest ze środków Miasta Gdańska i Województwa Pomorskiego.

Kolejne koncerty 28 lipca i 12 sierpnia 2017.
 

Telemann i jego Europa. Improwizowane sceny z życia Georga Philippa Telemanna na bazie jego autobiografii
28 lipca 2017, godz. 19.00
Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia 1 w Gdańsku, ul. Jaskółcza 1

Wyjątkowym wydarzeniem będzie spektakl Telemann i jego Europa, z udziałem wspaniałych aktorów impro Magdaleny Bochan-Jachimek i Szymona Jachimka oraz zespołu Silva Rerum arte, na którym przedstawione zostaną sceny z życia Georga Philippa Telemanna oparte na jego autobiografii. Sceny te będą w pełni improwizowane a publiczność będzie miała wpływ na sposób ich realizacji przez aktorów. Spektaklowi towarzyszyć będzie muzyka Telemanna oraz kompozytorów mu współczesnych.

Kwartety Paryskie
12 sierpnia 2017, godz. 20.00
Muzeum Archeologiczne w Gdańsku, ul. Mariacka 25/26

Festiwal zakończy wieczór z Kwartetami paryskimi, które Telemann napisał dla wybitnych muzyków z dworu królewskiego w Paryżu (wśród nich był Michel Blavet oraz Jean-Baptiste Forqueray), na których zaproszenie Telemann przybył do Francji. Kompozycje te stały się na tyle popularne, że po powrocie do Niemiec Telemann „dokomponował” kolejnych 6 kwartetów dedykowanych również paryskim muzykom.

Zespół SILVA RERUM arte
Silva Rerum (”Las Rzeczy”) w tradycji staropolskiej to rodzinna księga rzeczy wartych utrwalenia w pamięci, tworzona z dnia na dzień, zgodnie z biegiem rodzinnej historii. Księgi takie powstawały w polskich domach szlacheckich począwszy od XVI aż do końca XVIII wieku. SILVA RERUM arte wykonuje komnatową i sakralną muzykę osiemnastowiecznej Europy,
wyłącznie na instrumentach historycznych. Siedzibą SILVA RERUM arte jest Gdańsk.
Muzycy SILVA RERUM arte są absolwentami wydziałów muzyki dawnej uczelni muzycznych w Krakowie, Warszawie, Gdańsku, Amsterdamie, Brukseli, Utrechcie. Zespół, w zależności od repertuaru, koncertuje w składach 3 – 9cioosobowych, niejednokrotnie zapraszając do współpracy specjalistów z Czech, Węgier, Belgii, Francji, Holandii, Niemiec czy Japonii. Muzycy SILVA RERUM arte są także wykładowcami Podyplomowego Studium Muzyki Dawnej na Akademii Muzycznej w Gdańsku.
Zespół brał udział w wielu festiwalach muzyki dawnej, m. in. w Lubljanie, Czeskim Krumlovie, Toruniu, Warszawie, Krakowie, Szczecinie, Gdańsku, Sopocie i Gdyni. Koncertował także m. in. w ramach recepcji Prezydenta Słowenii przez Ministra Gospodarki RP, czy podczas zakończenia wystawy poświęconej wybitnej polskiej klawesynistce, Wandzie Landowskiej, w Domu Bacha w Eisenach.
W 2011 roku muzycy SILVA RERUM arte założyli Fundację SILVA RERUM, której misją jest promocja instrumentów historycznych na Pomorzu. Dla realizacji swoich celów Fundacja
współpracuje z Miastem Gdańskiem, które wspiera dwa letnie festiwale muzyczne Fundacji: CAPPELLA ANGELICA. Muzyka Aniołów Mariackich oraz EUROPA +/-1700. Muzycy SILVA
RERUM arte realizują także działania edukacyjne dla dzieci, m. in. Mała Szkoła Dawnej Sztuki – cykl koncertów organizowanych wspólnie z Muzeum Historycznym Miasta Gdańska od 2015.

Muzycy:
Maja Miro Wiśniewska – flet traverso
Danuta Zawada – skrzypce barokowe
Małgorzata Skotnicka – szpinet
Karolina Koślacz – viola da gamba

Organizator: Fundacja Silva Rerum
Partnerzy: Muzeum Archeologiczne w Gdańsku, Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia w Gdańsku, Metropolitalna Karta do Kultury
Patronat Medialny: Radio Gdańsk, Trojmiasto.pl, Pomorze Kultury

 

Udostępnij:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Ta strona korzysta z plików cookies w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Kup bilet online

Scroll to Top