Oferta dla przedszkoli i szkół – Spichlerz Błękitny Baranek

Przenieśmy się w czasie do Gdańska z XIV/XV wieku!

Wspólnie zwiedzimy wystawę „Średniowieczna uliczka hanzeatycka”. Na uliczce odtworzonej we wnętrzu Spichlerza zobaczymy postaci dawnych gdańszczan, odziane w stroje z epoki. Twarze realistycznych manekinów zrekonstruowano na podstawie badań antropologicznych. Na spotkanie czekają między innymi: bednarz, cyrulik, szewc, płatnerz, hanzeatycki kupiec… Zajrzymy do ich domów, kramów i warsztatów. Odwiedzimy też karczmę oraz łaźnię, gdzie odpoczywali po pracy.

Na zakończenie zajęć rozwiążemy quiz o dawnych rzemiosłach.

Chcecie poznać tajniki pracy archeologa? Pokażemy Wam, jaką drogę pokonują zabytki: od momentu odkrycia do wystawienia w muzeum.

Zaprosimy Was do piaskownicy archeologicznej, gdzie odkopiecie własne zabytki i wykonacie ich dokumentację, tak, jak robią to zawodowi archeolodzy.

Wspólnie zwiedzimy wystawę „Średniowieczna uliczka hanzeatycka”. Zobaczymy na niej postaci dawnych gdańszczan, odziane w stroje z XIV/XV wieku. Wśród nich będą manekiny przedstawiające dzieci.

Podczas zwiedzania dowiecie się, jak wyglądało dzieciństwo w dawnym Gdańsku. Poznacie też zabawy dziecięce sprzed wieków. Zobaczycie zabytkowe (średniowieczne i nowożytne) zabawki i porównacie je z przedmiotami współczesnymi, którymi bawicie się na co dzień.

Na koniec przyjrzymy się obrazowi „Zabawy dziecięce”, który powstał pod pędzlem Pietera Bruegela, dawnego mistrza malarstwa. Sprawdzimy, czy zabawki namalowane na obrazie można zobaczyć na własne oczy w muzeum.

Zabierzemy Was na wystawę „Średniowieczna uliczka hanzeatycka”, gdzie znajdują się postaci gdańszczan z XIV/XV wieku. Przyjrzymy się ich strojom. Obejrzymy również naczynia i inne przedmioty codziennego użytku rodem ze średniowiecza. Poznamy dawne rzemiosła i zajrzymy do zrekonstruowanych warsztatów.

Zaprosimy Was do zabawy wymagającej wiedzy i spostrzegawczości. W różnych miejscach ekspozycji trzeba będzie znaleźć podrzucone przedmioty, które nie pasują do otoczenia. Rozwiązując kolejne zagadki, odkryjecie litery układające się w tajne hasło…

Czy wiecie, że archeolodzy często współpracują z antropologami? A kim w ogóle jest antropolog, na czym polega jego praca? Na tych zajęciach wszystko Wam wyjaśnimy!

Pokażemy między innymi, jak to możliwe, że naukowcy potrafią odtworzyć twarze średniowiecznych mieszkańców Gdańska – ludzi, którzy zmarli kilkaset lat temu, a ich szczątki zostały odkryte w trakcie badań archeologicznych.

Na zakończenie zajęć wykonamy papierowe modele ludzkiego szkieletu.

Do odkrywania archeologicznych tajemnic trzeba się przygotować. Dlatego najpierw wyjaśnimy Wam, czym w ogóle jest archeologia, na czym polega praca archeologa, co nazywamy zabytkiem, do czego służy dokumentacja archeologiczna, jakie zadania ma muzeum i co robi konserwator zabytków.

Następnie wręczymy Wam tajemnicze obiekty: prawdziwe znaleziska archeologiczne! Otrzymacie również narzędzia, takie jak miarka, waga czy lupa. Waszym zadaniem będzie sporządzić dokumentację obiektu, podobnie, jak robią to archeolodzy. Opiszecie cechy znalezisk, wykonacie rysunki i spróbujecie wywnioskować, do czego służył dany przedmiot dawno, dawno temu.

Wykonane w ten sposób Karty Zabytków będziecie mogli wziąć na pamiątkę. A my zaprosimy Was jeszcze na wspólny spacer po wystawie w poszukiwaniu analogicznych (podobnych) eksponatów.

Zapraszamy Was do podróży po edukacyjnej ścieżce w poszukiwaniu zabytków symbolizujących miłość romantyczną. Rozwiązując różne zadania, będziecie mieli okazję zobaczyć z bliska przedmioty, które dawno temu miały szczególne znaczenie dla zakochanych.

Dowiecie się, jak ludzie okazywali sobie miłość – na przykład, czym się obdarowywali – przed wieloma wiekami.

Prosimy o rezerwowanie terminów z co najmniej dwutygodniowym wyprzedzeniem.

Lekcje muzealne prowadzimy od wtorku do piątku w godzinach 9:00-14:00. Czas trwania lekcji: ok. 60 minut.

Zgłoszenia przyjmujemy telefonicznie: 58-326-23-24.
Aby zapisać klasę na zajęcia, potrzebujemy następujących informacji: temat wybranych zajęć, liczba uczestników, klasa (wiek uczestników), imię opiekuna grupy oraz numer telefonu do kontaktu.

Maksymalna liczebność grupy: 30 osób.

CENNIK

Dzieci od 3 do 6 lat: 8 zł od osoby.
Dzieci od 7 roku życia i młodzież: 18 zł od osoby (w tym: bilet wstępu za 10 zł + 8 zł opłaty edukacyjnej).
Opiekunowie wchodzą bezpłatnie i są zobowiązani pozostawać z grupą przez cały czas pobytu w muzeum.

Prosimy o punktualność, grupa spóźniona o ponad 15 minut może nie zostać przyjęta!

Udostępnij:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Scroll to Top

Ta strona korzysta z plików cookies w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.