Oferta edukacyjna – Dom Przyrodników

Zapraszamy na lekcje i warsztaty muzealne dla dzieci i młodzieży. Spotykamy się w Domu Przyrodników, czyli w siedzibie Muzeum Archeologicznego w Gdańsku, przy ul. Mariackiej 25/26. Nasze zajęcia znakomicie uzupełniają standardowy program nauczania. Zakres tematyczny lekcji obejmuje czasy od najdawniejszych dziejów ludzkości po historię XVII-wiecznego Gdańska. Uczestnicy mają okazję poznać oryginalne zabytki archeologiczne.

Zajęcia są podzielone na grupy wiekowe. Pod opisami lekcji znajdują się informacje praktyczne: ceny, terminy, rezerwacje itp.

 

Zajęcia dla dzieci w Domu Przyrodników 

KLASY I-III SZKÓŁ PODSTAWOWYCH

• Zajęcia “HISTORIA JEDNEGO GARNKA” doskonale wprowadzą was w dziedzinę archeologii. Dowiecie się, kim jest archeolog i na czym polega jego praca na wykopaliskach oraz w muzeum, a także – czym są zabytki i jaką drogę pokonują od wydobycia ich z ziemi do umieszczenia na wystawie. W drugiej części spotkania poznacie różne aspekty życia ludzi prehistorycznych, takie jak: polowanie, wytwarzanie narzędzi krzemiennych, sztuka naskalna, wyrób i przeznaczenie naczyń ceramicznych. Na zakończenie proponujemy zajęcia plastyczne: lepienie z plasteliny.

• Ciekawią was legendarne początki miasta? Dowiecie się o nich na spotkaniu zatytułowanym “KTO MIESZKAŁ W DAWNYM GDAŃSKU”. Przy okazji poznacie postać św. Wojciecha i posłuchacie o Tysiącleciu Gdańska. Inne zagadnienia poruszane na lekcji to: Gdańsk wczesnośredniowieczny – gród i jego mieszkańcy oraz najstarsze zawody (np. kowal, garbarz, szewc). Spotkanie kończy się quizem o dawnych rzemiosłach.

• A może chcielibyście zgłębić “TAJEMNICE BURSZTYNU”? U nas dowiecie się, czym dokładnie jest i jak powstawał bursztyn. Przedstawimy jego właściwości, skonfrontujemy legendy z faktami naukowymi. Opowiemy o bursztynie w świecie natury (w tym o inkluzjach, czyli ciałach obcych zatopionych w minerałach) oraz w świecie kultury (bursztynowe amulety, handel itp. zagadnienia). Na zakończenie spotkania proponujemy zajęcia plastyczne – tworzenie amuletów lub inkluzji.

• Jeśli macie w sobie żyłkę odkrywcy, to świetnie trafiliście! Na lekcji pod nazwą “ODKRYWAMY PRADAWNĄ AFRYKĘ” zapoznamy was z życiem na pustyni i z kulturą dawnego Sudanu. Pokażemy przykłady rytów naskalnych, a w ramach warsztatów stworzymy własne ryty.

• Pod powierzchnią ziemi kryją się prawdziwe cuda. Przekonacie się o tym na lekcji SKARBY UKRYTE W ZIEMI”. Wyjaśnimy, czym jest dziedzictwo archeologiczne i dlaczego trzeba je chronić. Podamy przykłady zabytków archeologicznych z Pomorza. Podpowiemy, jak należy postępować z przypadkowym odkryciem. Na zakończenie lekcji proponujemy quiz lub szkolenie Małych Odkrywców.

 

Zajęcia dla młodzieży w Domu Przyrodników 

KLASY IV-VIII SZKÓŁ PODSTAWOWYCH ORAZ SZKOŁY PONADPODSTAWOWE

• Lekcja “PODRÓŻ W DAWNE CZASY” uświadomi wam różnice między archeologią a historią. Dowiecie się, z jakich źródeł można czerpać wiedzę o przeszłości. Przejdziecie wstęp do archeologii, czyli przegląd epok: kamienia, brązu i żelaza. Oprócz tego omówimy obrządki pogrzebowe: szkieletowy i ciałopalny. Przy okazji zobaczycie popielnice twarzowe i domkowe.

• Każdego, kto znajdzie się NA BURSZTYNOWYM SZLAKU”, czeka solidna dawka pasjonującej wiedzy o bursztynie. Na zajęciach poznacie przyrodnicze i historyczne zagadnienia dotyczące bursztynu. Dowiecie się o szlakach bursztynowych łączących Bałtyk z Morzem Śródziemnym, które istniały od epoki brązu przez czasy rzymskie aż do średniowiecza. Wyjaśnimy, czym jest handel wymienny i skąd pochodzą tak zwane importy.

• Zajęcia ŚWIAT MAGII DAWNYCH SŁOWIAN” przybliżą wam niegdysiejsze wierzenia i obrzędy. Dowiecie się, na czym polegał kult przyrody oraz kult przodków. Wspólnie poznamy światy żywych i umarłych. Prześledzimy też przenikanie się pogaństwa z chrześcijaństwem.

• Podczas zajęć “GDAŃSK NA SZLAKU ŚW. WOJCIECHA” podążymy śladami biskupa Wojciecha, patrona Polski, prosto do wczesnośredniowiecznego Gdańska. Porównamy wyniki badań historycznych na temat początków miasta z najnowszymi odkryciami archeologów. Wyjaśnimy, jak w tym wszystkim pomaga dendrochronologia.

• Kim są Słowianie? Co znaczą pojęcia: ród, plemię, państwo? Jaka była obyczajowość średniowieczna? Jak żyli władcy, wojowie, rzemieślnicy, chłopi? Tego wszystkiego dowiecie się na lekcji zatytułowanej ŻYCIE CODZIENNE W POCZĄTKACH PAŃSTWA POLSKIEGO”.

• Interesują was “TAJNIKI PRACY ARCHEOLOGA”? Dobrze trafiliście! Opowiemy wam o pracy w terenie, różnych metodach badań archeologicznych i tworzeniu dokumentacji. Pokażemy też, co archeolog robi z zabytkami.

“ŻYCIE I ŚMIERĆ W ŚREDNIOWIECZNYM GDAŃSKU” to lekcja poświęcona początkom miasta i jego rozwojowi. Przybliżymy wam warunki życia średniowiecznych gdańszczan, poznane dzięki badaniom archeologicznym prowadzonym na obszarze historycznego Gdańska.

• Lekcji SKARBY SPRZED WIEKÓW” nie sposób przecenić. Służy bowiem kształtowaniu świadomości w zakresie ochrony dziedzictwa archeologicznego. Wyjaśniamy, na czym polega ochrona zabytków archeologicznych w Polsce oraz jakie istnieją rodzaje i przykłady stanowisk archeologicznych na terenie Pomorza.

• Czy można sprawdzić, co ukrywa się głęboko w ziemi, nie rozkopując terenu? Otóż tak! Czasem zamiast podejmować typowe badania wykopaliskowe, łatwiej i taniej jest zastosować najnowsze, nieinwazyjne metody badawcze: geofizyczne i rozpoznanie z powietrza. Na tym właśnie koncentrują się zajęcia ARCHEOLOG BEZ ŁOPATY”.

 

 

CENY

Grupa do 20 osób: 30 zł (opłata stała) + 6 zł od osoby (cena biletu ulgowego).

Grupa do 30 osób: 40 zł (opłata stała) + 6 zł od osoby (cena biletu ulgowego).

Maksymalna liczebność grupy: 30 osób.

Opiekunowie wchodzą bezpłatnie; są zobowiązani pozostawać z grupą przez cały czas pobytu w Muzeum.

 

TERMINY

Zajęcia prowadzone są od wtorku do piątku (w poniedziałki nieczynne). Zaczynają się w godzinach od 9:00 do 14:30 (w środy od 9:30).

Czas trwania zajęć: ok. 60 minut.

Prosimy o punktualność, grupa spóźniona o ponad 15 minut może nie zostać przyjęta!

 

REZERWACJE

Prosimy o rezerwowanie terminów z co najmniej dwutygodniowym wyprzedzeniem.

Zgłoszenia przyjmujemy telefonicznie: 58 322 21 54.

Aby zapisać grupę na zajęcia, potrzebujemy następujących informacji:
– temat wybranych zajęć,
– liczba uczestników,
– klasa (wiek uczestników),
– nazwisko opiekuna grupy oraz numer telefonu, pod którym możemy się kontaktować (mile widziany także e-mail).

W razie rezygnacji z umówionej lekcji prosimy o wcześniejszy kontakt telefoniczny.

 

KONTAKT

Muzeum Archeologiczne w Gdańsku

ul. Mariacka 25/26, 80-833 Gdańsk

Dział Edukacji Archeologicznej i Wystaw 

tel.: 58 322 21 54

e-mail: edukacja@archeologia.pl

www.archeologia.pl

 

Udostępnij:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Scroll to Top

Ta strona korzysta z plików cookies w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.