“Ciepłe. Elitarna nekropola wczesnośredniowieczna…” – wykład na Zamku w Gniewie

Cmentarzysko w Ciepłem należy do najważniejszych stanowisk sepulkralnych z okresu wczesnego średniowiecza na ziemiach polskich. Pierwszym słowem, jakie nasuwa się przy próbie scharakteryzowania tej nekropoli, jest „bogactwo”. Bogactwo grobów, bogactwo realizowanych badań i analiz, wreszcie – bogactwo wiedzy.

Zapraszamy na wykład popularnonaukowy dra Sławomira Wadyla: „Ciepłe. Elitarna nekropola wczesnośredniowieczna na Pomorzu Wschodnim”21 lutego (piątek) 2020 r. o godz. 11:00 na Zamku w Gniewie. Wstęp wolny.

Dr Sławomir Wadyl

→ wydarzenie na Facebooku: Ciepłe. Elitarna nekropola – wykład na Zamku w Gniewie

Czy wiesz, że…

• Nekropola w Ciepłem to jedno z najważniejszych cmentarzysk z początków państwa polskiego.

• W Ciepłem odkryto pochówki przedstawicieli elit społecznych – elitarnych wojowników – z okresu wczesnego średniowiecza.

• W grobach złożone były zestawy broni: miecze, włócznie, pełny ekwipunek jeździecki. Są to najbogatsze pochówki wczesnośredniowieczne odkryte w dorzeczu Wisły.

• W 1900 r. w Ciepłem odkryto grób uznany za pochówek wikinga.

• Zespół osad i grodów w Ciepłem powstał pod koniec X wieku. Najbardziej prawdopodobnymi inwestorami byli książęta piastowscy, być może Mieszko I lub – co bardziej realne – Bolesław Chrobry.

• Analizy DNA oraz izotopów strontu wykazały, że osoby pochowane w Ciepłem pochodziły ze Skandynawii. Gdańscy archeolodzy jako pierwsi przedstawili dowody na to, iż ludzie pochodzenia północnoeuropejskiego współtworzyli elity na obszarach związanych z państwem wczesnopiastowskim.

 

MKiDN - logoProjekt współfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Scroll to Top

Ta strona korzysta z plików cookies w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.