Festiwal „EUROPA +/- 1700 – kameralne koncerty na instrumentach historycznych” – edycja 2020 (ONLINE)

Europa1700 2020

Zbliża się IX edycja uznanego festiwalu „Europa +/- 1700”. W tym roku koncerty zostały przeniesione do Internetu, ze względu na obostrzenia sanitarne. Poszczególne występy będą emitowane w dniach 14, 15 i 16 sierpnia na fanpage’u fundacji Silva Rerum arte & fund oraz na dedykowanym kanale YouTube. Dostęp do wszystkich nagrań będzie bezpłatny.

Ideą festiwalu jest prezentowanie dzieł wybitnych kompozytorów, którzy tworzyli na dworach Europy w XVII i XVIII wieku. Muzycy odkrywają dla szerokiej publiczności dzieła kompozytorów mało znanych, rzadko pojawiające się na scenach muzycznych. „Europa +/- 1700” wyróżnia się jeszcze jednym: wszystkie utwory wykonywane są na instrumentach historycznych lub ich kopiach, według praktyki wykonawczej tamtych czasów.
Zgodnie z festiwalową tradycją koncerty odbywają się (a w tym roku: są rejestrowane) w nastrojowych wnętrzach gdańskich zabytków: w Piwnicy Romańskiej, na poddaszu kościoła św. Katarzyny (Muzeum Nauki Gdańskiej) oraz w Sali Kolumnowej Domu Przyrodników (Muzeum Archeologiczne w Gdańsku)

Koncert w Piwnicy Romańskiej (2019 r.). Fot. Michał Witkowski.W 2020 roku festiwal rozpocznie się autorskim koncertem znakomitej flecistki Mai Miro Wiśniewskiej: „MORSZTYN ASMR albo barok szeptany (słuchaj przez słuchawki)”. Będzie to muzyka o szczególnym odcieniu miłości, inspirowana twórczością Jana Andrzeja Morsztyna oraz „Fantazjami na flet solo” Johanna Joachima Quantza.

Podczas drugiego koncertu, zatytułowanego „Budowniczowie muzycznych dusz”, artysta lutnik Jacek Wesołowski przybliży słuchaczom tajniki procesu tworzenia instrumentów smyczkowych, a także opowie kilka historii z życia słynnych lutników XVII i XVIII wieku. Opowieściom towarzyszyć będą „Fantazje na skrzypce solo” Georga Philipa Telemanna, wykonane przez znakomitą skrzypaczkę Danutę Zawadę.

Finałowy koncert festiwalu to „MEDEA. Mityczne kobiety w muzycznych obrazach Clerambault”. Tego wieczoru zaprezentowane zostaną trzy kantaty, opowiadające barwne historie trzech kobiet z mitologii greckiej: Medei, Hero i Kirke. W roli głównej wystąpi fantastyczna sopranistka Ewa Leszczyńska przy akompaniamencie zespołu Silva Rerum arte.

PROGRAM:
14.08.2020, godz. 21:30
„MORSZTYN ASMR albo barok szeptany (słuchaj przez słuchawki)”

Maja Miro Wiśniewska – traverso
Justyna Bartoszewicz (aktorka Teatru Wybrzeże) – głos
Iga Wasilewska-Demmer – operator
Marek Romanowski – realizacja dźwięku

 15.08.2020, godz. 20:00
„Budowniczowie muzycznych dusz”
Jacek Wesołowski – artysta lutnik
Danuta Zawada – skrzypce barokowe
Jacek Kiejko – operator
Marek Romanowski – realizacja dźwięku

16.08.2020, godz. 20:00
„MEDEA. Mityczne kobiety w muzycznych obrazach Clerabault”
Ewa Leszczyńska – sopran
Zespół Silva Rerum arte:
Maja Miro Wiśniewska – traverso
Danuta Zawada – skrzypce barokowe
Karolina Koślacz – viola da gamba
Małgorzata Skotnicka – klawesyn
Jacek Kiejko – operator
Piotr Rodak – realizacja dźwięku

Organizator: Fundacja Silva Rerum

Partnerzy:

Archaeological Museum in Gdańsk
Romanesque Cellar (oddział Muzeum Archeologicznego w Gdańsku)
Muzeum Nauki Gdańskiej (oddział Muzeum Gdańska)
Karta do Kultury

Patroni medialni:

Radio Gdańsk
Trojmiasto.pl
Pomorze Kultury

Wydarzenie zrealizowane ze środków Województwa Pomorskiego oraz Miasta Gdańsk.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Ta strona korzysta z plików cookies w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Kup bilet online

Scroll to Top