“Wielka Lechia – wielka ściema” – wystawa o pewnej pseudonaukowej teorii

Ważna wystawa interwencyjna, stworzona przez Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie, przyjeżdża do Sopotu. Opowiada o teorii spiskowej i pseudonaukowych dywagacjach dotyczących tego, co rzekomo działo się na ziemiach polskich na długo przed Mieszkiem I.

Od około dekady z Internetu wylewają się informacje o bohaterskich przodkach współczesnych Polaków zwanych Lechitami, rzadziej Ario-Słowianami czy Słowianami. Dlaczego bohaterskich? Bo już 2000 lat p.n.e. posiadali oni umiejętność obróbki metali, wynaleźli koło, zakładali grody, znali się na demokracji, mieli własną walutę i wojowniczą armię, która toczyła zwycięskie boje z Aleksandrem Wielkim i Juliuszem Cezarem. Jakby tego było mało, używali własnego pisma. Skoro tak, to dlaczego ich dzieje okryte są tajemnicą? Zwolennicy Wielkiej Lechii mają na to gotową odpowiedź: pradawne księgi Lechitów podstępnie wykradli duchowni katoliccy, którzy nakazali zniszczyć każdy ślad lechickiej potęgi. W tym okrutnym procederze pomagali i pomagają nadal archeologowie i historycy, i to za przysłowiowe 30 srebrników. Swój wkład w ukrywanie prawdy miał również niemiecki zaborca…

źródło: muzeumgniezno.pl

Nie ma podstaw naukowych potwierdzających istnienie Wielkiej Lechii tysiące lat temu. Wystawa “Wielka Lechia – wielka ściema” pokazuje więc, że mamy do czynienia ze współczesnym zjawiskiem kulturowym i społecznym, które jest efektem trwającego od lat 80. XX w. kryzysu edukacji historycznej, a także postępującego upadku autorytetów i zagubienia w zglobalizowanym świecie. Turbolechici pod płaszczykiem niewinnie brzmiących „bajeczek” nawołują do dbałości o czystość etniczną (rasizm), wrogości wobec Żydów i Kościoła (antysemityzm i antykatolicyzm), odzyskania niegdyś utraconych ziem (ekspansja), a niekiedy zjednoczenia Słowian pod egidą Rosji (prorosyjskość).

“Wielka Lechia – wielka ściema”

– wystawa Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie o pewnej pseudonaukowej teorii

Wystawa czasowa:

od 13 czerwca do 22 października 2023 r.

Sopot „Stronghold”

ul. Haffnera 63

Otwarcie wystawy połączone z oprowadzaniem:

13.06.2023 r. o godzinie 13:13
Przewodnikami po ekspozycji będą Ewelina Siemianowska (MPPP w Gnieźnie) oraz Artur Wójcik (Sigillum Authenticum).
Aby wziąć udział w otwarciu, trzeba zarezerwować miejsce - tel. 58-340-66-00.

Organizatorzy

Logo_MPPP_Gniezno-pionowe
Znak_GwS_MAG-7

Patroni medialni

logo-archeologia-zywa-amp
Logo_Sigillum
esopot logo new final poziom

Udostępnij:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Scroll to Top

Ta strona korzysta z plików cookies w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.