FERIE Z ARCHEOLOGIĄ 2019
• dla dzieci od 6 do 12 lat
• 11–24 lutego 2019 r.
• od wtorku do piątku, w godzinach 10:00–12:30
• Muzeum Archeologiczne w Gdańsku, ul. Mariacka 25/26
• obowiązują zapisy
Muzeum Archeologiczne w Gdańsku zaprasza na ferie zimowe. Zajęcia są przeznaczone zarówno dla osób indywidualnych, jak i dla grup zorganizowanych.
„Ferie z Archeologią” przypominają grę muzealną. Na początku edukator zadaje uczestnikom pytania. Następnie dzieci rozwiązują szereg zagadek oraz wykonują twórcze zadania, które prowadzą do odkrycia odpowiedzi. Zadania są rozmieszczone w różnych punktach ekspozycji muzealnej. Wykonuje się je m.in. w grupach, co dodatkowo sprzyja integracji i nawiązywaniu przyjaznych kontaktów.
Oprócz części teoretycznej, służącej zdobyciu wiedzy, w ramach ferii odbywają się zajęcia plastyczne. Podczas warsztatów dzieci tworzą – z plasteliny, papieru albo kolorowej mikrogumy – przedmioty nawiązujące do tematu wybranych zajęć.
Do wyboru są dwa warianty tematyczne.
1. Szlak budowniczych grodów, zamków i miast
Terminy: 12, 13, 19, 20 lutego.
— Aktywne zwiedzanie wystawy stałej Muzeum Archeologicznego w Gdańsku ze szczególnym uwzględnieniem makiet przedstawiających gród, wczesnośredniowieczny Gdańsk oraz zamek krzyżacki.
— Wyjaśnienie pojęć takich jak: osada, gród, miasto.
— Warsztaty plastyczne, podczas których uczestnicy wykonają miniatury historycznego albo wymyślonego przez siebie miasta, grodu lub zamku.Materiały: patyczki, tektura, plastelina.
Własnoręcznie wykonaną makietę można wziąć do domu.
2. Szlak jeźdźców i koni
Terminy: 14, 15, 21, 22 lutego.
— Aktywne zwiedzanie wystawy stałej Muzeum Archeologicznego w Gdańsku ze szczególnym uwzględnieniem świadectw podróżowania w minionych epokach oraz zabytków związanych ze szlakiem bursztynowym.
— 40000 lat wspólnej historii człowieka i konia na podstawie ekspozycji „Galopem przez wieki”. Łamigłówki i zadania przybliżające pojęcia związane z jeździectwem, takie jak: cwał, wędzidło, ostroga.
— Warsztaty plastyczne, podczas których uczestnicy wykonają brelok z mikrogumy albo uszyją figurkę konia z filcu. Własnoręcznie wykonane przedmioty można wziąć do domu.
Udział w „Feriach z Archeologią” kosztuje 8 zł od dziecka (opiekun wchodzi za darmo). Płatności dokonuje się na miejscu gotówką lub kartą.
UWAGA, zajęcia są przeznaczone dla dzieci razem z opiekunami. Nie ma takiej możliwości, aby dorosły zostawił dziecko pod opieką pracowników muzeum. Prosimy o tym pamiętać.
Czas trwania zajęć wynosi około 2,5 godziny.
W jednym spotkaniu może uczestniczyć maksymalnie 30 dzieci.
Aby wziąć udział w zajęciach, należy się zapisać, dzwoniąc pod numer telefonu: 58 322 21 54.