Wykład z cyklu „O archeologii na Grodzisku”

grodzisko dla seniora grafika ikm16 czerwca 2016 (czwartek), godz. 13:00

Grodzisko w Sopocie, ul. Haffnera 63

Zapraszamy na ostatni przed wakacjami wykład popularnonaukowy z cyklu „O archeologii na Grodzisku”, pt. Nowe wyniki datowania grodu gdańskiego, który wygłosi archeolog Bogdan Kościński z Muzeum Archeologicznego w Gdańsku.

Największych odkryć na gdańskim grodzie leżącym niegdyś w widłach Wisły i Motławy dokonano już ponad 60 lat temu. Od tego czasu powstały setki opracowań naukowych poświęconych najważniejszym aspektom życia mieszkańców wczesnośredniowiecznego grodu – handlowi, rzemiosłu, kulturze materialnej i duchowej oraz towarzyszącym im wydarzeniom politycznym, stając się podstawą do wydania w 1978 roku monumentalnego pierwszego tomu Historii Gdańska.

Można było przypuszczać, że o najstarszej historii Gdańska wiemy niemal wszystko. Jednak czy uzyskane wówczas wyniki badań wytrzymały próbę czasu? Czy święty Wojciech rzeczywiście chrzcił w 997 roku gdańszczan w grodzie leżącym dziś pod ulicą Rycerską? Czy naukowcy w latach 50-tych rzeczywiście odkryli świadectwa bestialskiego zniszczenia grodu gdańskiego przez Krzyżaków w czasie tzw. Rzezi Gdańskiej w roku 1308?

Przynajmniej na część z tych pytań pozwalają odpowiedzieć wyniki najnowszych badań archeologicznych na gdańskim grodzie. Dzięki zastosowanej metodzie datowania dendrochonologicznego pozwalają osadzić odkrywane fakty w precyzyjnych ramach czasowych.

Wstęp wolny

Udostępnij:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Scroll to Top

Ta strona korzysta z plików cookies w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.