Grodzisko w Sopocie zaprasza na wernisaż fotografii Marii Różańskiej – 14 czerwca 2019 roku o godzinie 18:00. Wstęp wolny.
Wystawa będzie eksponowana do 31.08.2019 r. w pawilonie przy ul. Jana Jerzego Haffnera 63.
Dołącz do wydarzenia na Facebooku: Sopockie witraże – wernisaż fotografii Marii Różańskiej.
„Sopockie witraże”
Światło słońca. Tu, na bałtyckiej Rivierze często za nim tęsknimy. Gdy pojawi się już na dłużej, zwykle późną wiosną, trzeba je wzmocnić, nadać mu barwę, ująć w porządek roślinnego lub geometrycznego ornamentu. Może to jeden z powodów, dla których sopocianie od ponad stulecia upodobali sobie zdobienie kamienic i domów bodaj najbardziej subtelnymi pośród architektonicznych detali, spotykających w sobie szklaną materię z niematerialnością światła. Kazali światłu zielenić się liśćmi, wić się pędami, kwietnie rozkwitać, opasywać brzeg okiennej szyby barwną bordiurą.
Szklanymi ogrodami rozkwitło miasto za sprawą anonimowych na ogół rzemieślników o duszach artystów. Ich kruche dzieła licznie oparły się burzom historii oraz zmianom gustów tych, którzy po roku 1945 odziedziczyli je wraz z sopockimi domami. Stanowią one charakterystyczny składnik miejskiej estetyki. Wielu sopocian przyzwyczaiło się do nich już tak bardzo, że na co dzień prawie ich nie dostrzega. Lecz gdyby zniknęły, zabrakłoby czegoś naprawdę istotnego, wyróżniającego konkretny dom pośród tylu innych – podobnych lub różnych. Czasem bodaj bardziej niż numer w adresowym spisie.
Wystawa fotogramów Marii Różańskiej gromadzi je w jednym miejscu. Siłą rzeczy wyjmuje je z kontekstu określonej przestrzeni. Więc ci, którym spodobały się zaprezentowane na niej zdjęcia, mogą ją potraktować jako zachętę do zapoznana się z oryginałami witraży podczas uważnego, niespiesznego spaceru.
dr Piotr Wiktor Lorkowski
redaktor naczelny „Rocznika Sopockiego”
Maria Różańska jest członkiem Gdańskiego Towarzystwa Fotograficznego. Fotografuje od 2011 roku. Ukończyła Studium Fotografii Artystycznej Stefana Figlarowicza. Uczestniczyła w wystawach pokonkursowych na terenie kraju oraz zbiorowych Gdańskiego Towarzystwa Fotograficznego. Wystawa indywidualna “Wulkany błotne” prezentowana była w kawiarni podróżniczej Południk 18, w Elbląskiej Galerii Fotografii, Muzeum Ziemi w Warszawie oraz Wejherowskim Centrum Kultury. Zdjęcia te stanowiły też ilustracje artykułu zamieszczonego w “Przeglądzie Geologicznym”. Cykl zdjęć zatytułowany “Azerbejdżańska mozaika” pokazywany był podczas Nocy Muzeów w 2012 r. w Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku oraz w Muzeum Miasta Gdyni we wrześniu 2012 roku. Otrzymała nagrody i wyróżnienia w konkursach fotograficznych, między innymi w Otwartych Mistrzostwach Fotografii w 2016 r. w kategorii Natura. W tym ostatnim otrzymała także nagrodę specjalną.