KWIECIEŃ 2017

zabytek miesiaca kwiecien 2017Najstarsze świadectwa chrystianizacji Gdańska z badań przy ulicy Tartacznej

Prowadzone w latach 2009-2010 ratownicze badania archeologiczne przy ul. Tartacznej w Gdańsku doprowadziły do odkrycia osady, której początki sięgają ostatnich dziesięcioleci XII w. Wśród tysięcy przedmiotów, które znaleziono na stanowisku liczną grupę stanowiły zabytki związane z religijnością.
Były to przede wszystkim krzyżyki do zawieszania na szyi wykonane z bursztynu lub metali kolorowych. Egzemplarze bursztynowe miały prostą formę, przeważnie równoramienną, pozbawioną dodatkowych zdobień. Krzyżyki cynowe i mosiężne charakteryzowała duża różnorodność kształtów i bogactwo zdobień, w tym rozmaite motywy geometryczne oraz florystyczne. Do znalezisk bardzo rzadkich zaliczyć należy kilka egzemplarzy kolistych medalionów z motywami religijnymi.
Zabytki związane z religijnością wystąpiły we wszystkich czterech horyzontach zabudowy protomiejskiej odkrytej na stanowisku, jednak ich największa ilość pochodzi z drugiej połowy XIII w.

Zabytek prezentowany jest w holu Muzeum przy ul. Mariackiej 25/26.

Kurator: Ewa Trawicka
Foto: Joanna Szmit

 

Udostępnij:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Scroll to Top

Ta strona korzysta z plików cookies w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.