LISTOPAD 2020

Zabytek Miesiąca – listopad 2020

Skarbonka bez dna
Prezentowany zabytek jest niezwykłą rzadkością wśród eksponatów muzealnych. Niestety nie wiadomo, gdzie i kiedy dokładnie został odkryty. Wiadomo natomiast, że pochodził ze zbiorów dawnego Westpreußisches Provinzial Museum, w którym przechowywano eksponaty odkryte głównie na terenie Pomorza. Ta urokliwa skarbonka trafiła do Muzeum Archeologicznego w Gdańsku jako mienie poniemieckie, przekazane w 1989 roku ze składnicy konserwatorskiej w oliwskim Pałacu Opatów.
Skarbonka gliniana kształtu dwustożkowatego została wykonana na kole garncarskim w technice silnie formującego obtaczania. Ma siwą barwę, była wypalana w piecu z zastosowaniem redukcji powietrza. Powstała poprzez połączenie dwóch form garncarskich. Część górną stanowi pokrywa z walcowatym uchwytem, zakończonym stożkowato. Do zrobienia części dolnej wykorzystano niewielką misę. Oba naczynia połączono, zlepiając i formując na krawędzi misy listwę plastyczną, ukształtowaną faliście w efekcie wykonania dwunastu odcisków kciuka.
Dno skarbonki jest rozbite – zapewne przez tę dziurę ktoś wydobył zebrane w środku monety. Otwór do uzupełniania monet jest lekko uszkodzony. Poza tym jednak skarbonka zachowała się bardzo dobrze. Cechy zabytku wskazują, że pochodzi z XIV wieku, czyli z okresu późnego średniowiecza.
Wysokość skarbonki wynosi: 87 mm, średnica: 66 mm, średnica kołnierza: 106 mm, długość otworu na monety: 33 mm, szerokość otworu: do 2 mm, waga: 197 g.

Kurator wystawy i autor tekstu: Adam Ostasz
Zdjęcie zabytku: Joanna Szmit
Rysunki zabytku: Katarzyna Patalon
Opracowanie graficzne: Lidia Nadolska
Redakcja: Marcin Fedoruk

Zabytek Miesiąca jest wystawiony w Domu Przyrodników przy ul. Mariackiej 25/26 w Gdańsku.
Zapraszamy do zwiedzania!

• mapa: https://archeologia.pl/archeologia_oddzialy/dom-przyrodnikow/
• godziny otwarcia: https://archeologia.pl/godziny-otwarcia/

Udostępnij:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Scroll to Top

Ta strona korzysta z plików cookies w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.