DIGITALIZACJA I UDOSTĘPNIENIE ONLINE KOLEKCJI 1300 DIAPOZYTYWÓW ZE ZBIORÓW MUZEUM ARCHEOLOGICZNEGO W GDAŃSKU

mkidn

Projekt współfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Nazwa Projektu: Kultura Cyfrowa

Całkowita wartość projektu: 75.396,00 zł

W tym wkład MKiDN: 60.000,00 zł (79.85%)

Termin realizacji: 25 lipiec 2017 – 31 grudnia 2017

Zadanie polega na digitalizacji i udostępnieniu 1300 diapozytywów z zasobów Muzeum Archeologicznego w Gdańsku. Jest to kontynuacja rozpoczętych działań w poprzedniej edycji projektu Kultura Cyfrowa.

Prezentowany zbiór pokazuje rozwój badań archeologicznych na Pomorzu Wschodnim na przestrzeni ponad 50 lat. Badane osady i cmentarzyska datowane są różne okresy chronologiczne. Zbiór jest „kolorową kroniką” badań wykopaliskowych, które wniosły wiele istotnych informacji o pradziejach regionu.

Zbiór 1300 diapozytywów prezentuje:

1. Badania terenowe wraz z wizerunkami odkrywanych obiektów, w tym m.in. palenisk, grobów szkieletowych i ciałopalnych, kurhanów, pochówków końskich. Diapozytywy zostały wykonane w czasie jednodniowych badań ratowniczych i w czasie rozwiniętych badań wykopaliskowych.

2. Zabytki archeologiczne pozyskane w czasie badań wykopaliskowych jak popielnice w wczesnej epoki żelaza, narzędzi krzemiennych datowanych na epokę kamienia, elementy uzbrojenia (grot oszczepu).

3. Widoki stanowisk archeologicznych i otaczający je krajobraz , w tym m. in. brzeg i klify Zatoki Puckiej, teren badań planowanej Elektrowni Jądrowej w Żarnowcu.

4. Reprodukcje map i dokumentacji archeologicznej.

5. Wizerunki uczestników ekspedycji archeologicznych oraz odkrywców stanowisk archeologicznych.

6. Metody prowadzenia prac wykopaliskowych, w tym np. wykonywanie lakprofilu (trwałe odwzorowanie) warstwy kulturowej.

W/w dokumentacja zostanie udostępniona na stronie www.archeoportal.pl do 30 grudnia 2017 jako kolejny zbiór diapozytywów.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Scroll to Top

Ta strona korzysta z plików cookies w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.