“Tajemnice gdańskiego Zamczyska” (6.09.2022 – 21.05.2023)

Tajemnice gdanskiego Zamczyska baner

Co właściwie wiadomo o gdańskim Zamczysku, miejscu owianym tajemnicą? Gdzie był zlokalizowany pierwszy gdański gród? Jaką wiedzą na ten temat mogą podzielić się archeolodzy? I dlaczego właśnie do nich należy kierować te pytania?

TAJEMNICE GDAŃSKIEGO ZAMCZYSKA. Wyniki badań archeologicznych przy ul. Sukienniczej

Kuratorki: Ewelina Drozd-Wadyl z Muzeum Archeologicznego w Gdańsku oraz dr Anna Rembisz-Lubiejewska reprezentująca Fundację Scientia et Arte

Głównym motywem wystawy “Tajemnice gdańskiego Zamczyska” jest opowieść archeologa, który odsłania relikty zabudowy na terenie dawnego Zamczyska – od tych najmłodszych, datowanych na XX wiek, po najstarsze, związane z osadnictwem z okresu wczesnego średniowiecza.

Ekspozycja składa się z ponad 120 zabytków, wśród których znajduje się pierwszy odnaleziony w Gdańsku zespół złotych monet. Wszystkie przedmioty zostały odkryte w trakcie badań archeologicznych przeprowadzonych przy ul. Sukienniczej 19a w Gdańsku. Zabytki dokumentują różne dziedziny życia gdańszczan na przestrzeni wieków.

Dopełnieniem wystawy jest prezentacja multimedialna: “Wyniki badań przeprowadzonych przy ul. Sukienniczej 19a w Gdańsku. Nowe badania gdańskiego grodu”, przedstawiająca kolejne etapy badań i dokumentację ilustrującą odsłonięte relikty zabudowy.

Daj się porwać opowieści o tajemniczym Zamczysku i dołącz do zabawy w odbudowywanie zamku krzyżackiego!

Organizatorzy: Muzeum Archeologiczne w Gdańsku oraz Fundacja Scientia et Arte.

Projekt dofinansowany ze środków Miasta Gdańska.

CZAS EKSPOZYCJI

od 6 września 2022 r. do 21 maja 2023 r.

WSTĘP NA WYSTAWĘ

w cenie biletu na zwiedzanie Spichlerza "Błękitny Baranek" (14 zł normalny / 10 zł ulgowy), w czwartki bezpłatnie

GODZINY OTWARCIA

od wtorku do piątku: 8:30–16:00
sobota i niedziela: 9:00–17:00
poniedziałek: nieczynne

Spichlerz "Błękitny Baranek"

Gdańsk, ul. Chmielna 53

Tajemnice gdanskiego Zamczyska plakat

Udostępnij:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Scroll to Top

Ta strona korzysta z plików cookies w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.