Ukraina przed wiekami

001 ukraina12 stycznia 2017 –  31 maja 2017 

Dom Przyrodników, ul. Mariacka 25/26

Od 12 stycznia 2017 roku prezentować będziemy w Domu Przyrodników wystawę czasową pt. „Ukraina przed wiekami”. Wystawa, przygotowana przez Muzeum Archeologiczne w Krakowie, przedstawia zabytki odkryte na ziemiach dzisiejszej Ukrainy gromadzone przez krakowskie muzeum od połowy XIX wieku do II wojny światowej. Są to zarówno przypadkowe znaleziska miłośników starożytności jak i materiał z wykopalisk prowadzonych przez archeologów. Ilość zabytków oraz przekrój czasu, z którego pochodzą są imponujące – otrzymujemy możliwość zapoznania się z historią sięgającą ponad 6 tysięcy lat. Szczególnie atrakcyjne dla zwiedzających będą z pewnością zabytki antyczne, rzadko goszczące na wystawach pomorskich muzeów.

Zważywszy na duże zainteresowanie kulturą i historią Ukrainy mamy nadzieję, że wystawa cieszyć się będzie dużą popularnością. Z pewnością zachwyci spójnością przygotowania ekspozycji, bowiem jej archaiczny pod względem wystawienniczym charakter i takaż oprawa plastyczna wyśmienicie korespondują z główną myślą jej twórców, którą było przypomnienie sylwetek darczyńców i ich postawy szacunku wobec świadectw przeszłości. Dzięki nim możemy dziś cieszyć oko wspaniałą kolekcją zabytków archeologicznych, podziwiać przedmioty przypisane protocywilizacji trypolskiej, neolityczną broń, ozdoby i broń z epoki brązu, antyczną ceramikę z Pantikapajonu, przedmioty należące niegdyś do Scytów, Sarmatów, Gotów i Połowców, wytwory kultury staroruskiej i w końcu zabytki późnośredniowieczne i nowożytne. Całość uzupełniają ilustracje z dziewiętnasto-wiecznych publikacji archeologicznych oraz teksty wzbogacone cytatami zaczerpniętymi z dzieł dawnych autorów: Herodota, Jordanesa, Nestora i innych.

kuratorzy: Radosław Liwoch (Muzeum Archeologiczne w Krakowie), Jacek Freza (Muzeum Archeologiczne w Gdańsku)

wernisaż: 12 stycznia 2017, godz. 13.00

wystawa: 12 stycznia 2017 – 31 maja 2017

miejsce: Muzeum Archeologiczne w Gdańsku, Dom Przyrodników, ul. Mariacka 25/26

Wystawa ze zbiorów Muzeum Archeologicznego w Krakowie

Pobierz folder

Godziny otwarcia:
Poniedziałek: wystawy nieczynne
Wtorek: 8:00-16:00
Środa: 9:00-17:00
Czwartek: 8:00-16:00
Piątek: 8:00-16:00
Sobota: 10:00-16:00
Niedziela: 10:00-16:00

 

{unitegallery galeriaslider catid=25}

 Patronaty Ukraina

Patroni medialni

 

Udostępnij:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Scroll to Top

Ta strona korzysta z plików cookies w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.