“Wino w starożytnym Sudanie” – wystawa czasowa (18 I – 21 VIII 2022)

„Wino w starożytnym Sudanie” – wystawa czasowa, dostępna od 18 stycznia do 21 sierpnia 2022 roku.

 

Kuratorki: dr Dobiesława Bagińska i Elżbieta Kołosowska.

 

Miejsce wystawy: Spichlerz “Błękitny Baranek”, ul. Chmielna 53, Gdańsk.

 

Wstęp na podstawie biletu do „Błękitnego Baranka” w godzinach otwarcia Spichlerza.

Wino w starozytnym Sudanie plakat wystawa przedluzona

Historia uprawy winnej latorośli i wytwarzania wina w Sudanie (starożytnej Nubii) sięga II wieku p.n.e. W tym czasie na terenie Nubii istniało rozległe Państwo Meroickie (IV w. p.n.e. – VI w. n.e.), którego królowie prowadzili ożywioną wymianę handlową i kulturalną z ościennymi krajami. Wino było ważnym elementem kultury także później, w okresie postmeroickim (V–VII w. n.e.), po rozpadzie królestwa meroickiego na mniejsze państewka, i w okresie chrześcijańskim (VII–XIV w.), gdy ukształtowały się trzy potężne królestwa: Nobadia, Makuria i Alwa. Kres tradycji winiarskiej przyniósł islam, który na terenie Nubii zaczął się rozprzestrzeniać od XV w.

Uważa się, że wiedza o uprawie i przetwarzaniu winorośli przywędrowała na pustynię razem z greckimi (a później również z rzymskimi) handlarzami. Śródziemnomorską kulturę wina zaadaptowano wpierw w Egipcie, skąd – jako ówczesna innowacja – rozprzestrzeniała się na południe. O bujnym rozkwicie winiarstwa w Nubii i szeroko rozwiniętym imporcie wina z terenów śródziemnomorskich świadczą znaleziska archeologiczne: pozostałości po tłoczniach oraz relikty dawnych tawern i magazynów, wewnątrz których znaleziono zatyczki do amfor, dzbany, kielichy i czarki; ponadto niezliczone fragmenty amfor używanych do przechowywania i transportowania trunku, zarówno tego produkowanego lokalnie, jak i sprowadzanego z basenu Morza Śródziemnego.

Dzięki tej wystawie poznasz:

  • historię uprawy winnej latorośli w starożytnym Sudanie,
  • konstrukcję i działanie nubijskich tłoczni wina,
  • sposób produkowania lokalnych amfor,
  • zasięg handlu winem od II wieku p.n.e. aż do średniowiecza.

Na sali wystawowej zobaczysz:

  • fragmenty zabytkowych naczyń ceramicznych – dzbanów, naczyń zasobowych, miseczek i kubków (datowanych na okresy meroicki i postmeroicki), a także amfor chrześcijańskich (VI–XIII w.),
  • kopie meroickich ołtarzy ofiarnych z początków naszej ery,
  • współczesne narzędzia i inne przedmioty związane z uprawą roli i przechowywaniem produktów rolnych,
  • film Piotra Parandowskiego “W stronę Nilu”,
  • 14 ilustrowanych plansz objaśniających różne zagadnienia związane z winem.

Zabytki prezentowane na wystawie pochodzą ze zbiorów Muzeum Archeologicznego w Poznaniu oraz Muzeum Archeologicznego w Gdańsku.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Scroll to Top

Ta strona korzysta z plików cookies w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.