LUTY 2018

plakat luty18 mini

Popielnica twarzowa z wczesnej epoki żelaza z Niestępowa, gmina Żukowo

 
Jedną z najczęściej odkrywanych kategorii stanowisk archeologicznych z okresu wczesnej epoki żelaza (ok. 700-400/300 p.n.e.) na Pomorzu Wschodnim są rozległe cmentarzyska ciałopalne z grobami skrzynkowymi. Do dużych i starannie wykonanych z różnej wielkości kamieni komór grobowych wkładano od kilku do kilkunastu popielnic, zawierających skremowane szczątki ludzkie.
Płytkie położenie takich grobów w połączeniu z intensywnymi zabiegami rolniczymi, jak np. głęboka orka, powoduje, że do odkryć dochodzi często w sposób przypadkowy. Archeolodzy od lat informowani są o wielu takich zdarzeniach.
Badania archeologiczne w Niestępowie podjęto w 1964 roku właśnie na skutek takiego zgłoszenia. W czasie prac odkryto dwanaście grobów. Jedną z wydobytych i zrekonstruowanych wówczas popielnic jest tak zwana popielnica twarzowa, na której pięknie wymodelowano oczy, nos i łuki brwiowe. W miejscu ust umieszczono symboliczne przedstawienie szpili, normalnie służącej do spinania ubrań. Na brzuścu naczynia znajduje się wyobrażenie pary zwierząt, najprawdopodobniej jeleni, zaś w tylnej części naczynia widnieje wizerunek prawdopodobnie tarczy.
Wielu badaczy uważa, że na tego typu popielnicach próbowano odtworzyć indywidualne rysy twarzy osoby zmarłej. Dodatkowe elementy, jak rysunki zwierząt i różnego rodzaju symbole odnoszą się do świata kultury duchowej ówczesnych mieszkańców Pomorza i wierzeń związanych ze śmiercią.

Zabytek prezentowany jest w holu Muzeum przy ul. Mariackiej 25/26.
 
Kurator: Piotr Fudziński
Autorzy tekstu: Piotr Fudziński
Foto: Adam Kamrowski
Opracowanie graficzne: Lidia Nadolska

Udostępnij:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Ta strona korzysta z plików cookies w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Kup bilet online

Scroll to Top