Podróżowanie zmieniło się bardzo na przestrzeni wieków. Współcześnie jest łatwe i szybkie. Ale w średniowieczu opuszczenie domu i wyruszenie w świat było nie lada wyzwaniem i ryzykowną przygodą. Nowa wystawa Grodziska w Sopocie zatytułowana „80 dni dookoła świata dawno, dawno temu” pokazuje realia podróżowania w odległej przeszłości.
Tytuł wystawy nawiązuje do znanej powieści Juliusza Verne’a. Od przedstawienia dokonań francuskiego pisarza zaczyna się też zwiedzanie.
Dalej wystawa wprowadza w historię map, inspirując do poszukania odpowiedzi na pytanie: skąd czerpali wiedzę o świecie średniowieczni ludzie? I czy w ogóle wiedzieli, co kryje się za pobliskim wzgórzem?
Kolejna część ekspozycji jest poświęcona średniowiecznym drogom i środkom transportu. Następnie można zapoznać się z ekwipunkiem wędrowca, czyli zobaczyć przedmioty, jakie przydawały się dawniej w podróży.
Ostatnia część wystawy to rekonstrukcja obozu, jaki rozbijano w drodze, aby odpocząć przed następnym dniem wędrówki.
Wśród zabytków na wystawie można zobaczyć przedmioty odkryte przez archeologów na terenie Gdańska, w tym destrukty wczesnośredniowiecznych noży i monety. Są też między innymi zabytki związane z jazdą konną i drewniane łódeczki-zabawki.
Kuratorką wystawy jest Anna Izabella Wojciechowska.
„80 dni dookoła świata dawno, dawno temu”
Sopot „Stronghold”
ul. Haffnera 63
Wystawa czasowa:
29.12.2023 - 20.10.2024
Wstęp biletowany zgodnie z cennikiem Grodziska w Sopocie.