Muzeum nieczynne od 7 do 29 listopada 2020 roku

Rząd zdecydował: od 7 do 29 listopada 2020 roku wszystkie instytucje kultury w Polsce będą zamknięte dla publiczności. Decyzja ta dotyczy między innymi muzeów.

Jak czytamy na stronie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego:

Czasowe zamknięcie […] instytucji kultury, filharmonii, oper, operetek, teatrów, muzeów, kin, domów kultury, bibliotek, galerii sztuki oznacza, że nie będą mogły być w nich organizowane wydarzenia z udziałem publiczności. Nie wyklucza to natomiast prowadzenia – przy uwzględnieniu zasad reżimu sanitarnego […] – pracy zdalnej i udostępniania zbiorów…

Muzealnicy nadal pracują – udostępniając zbiory, przygotowując publikacje, realizując projekty i wykonując inne obowiązki – ale wszystkie oddziały Muzeum pozostają zamknięte dla zwiedzających do 29.11.2020.


Wszelkie sprawy prosimy załatwiać mailowo: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Wszystkie adresy e-mail do działów i pracowników Muzeum znajdują się na stronie: https://archeologia.pl/struktura-organizacyjna


Festiwal „EUROPA +/- 1700 – kameralne koncerty na instrumentach historycznych” – edycja 2020 (ONLINE)

Europa1700 2020

Zbliża się IX edycja uznanego festiwalu „Europa +/- 1700”. W tym roku koncerty zostały przeniesione do Internetu, ze względu na obostrzenia sanitarne. Poszczególne występy będą emitowane w dniach 14, 15 i 16 sierpnia na fanpage’u fundacji Silva Rerum arte & fund oraz na dedykowanym kanale YouTube. Dostęp do wszystkich nagrań będzie bezpłatny.

Ideą festiwalu jest prezentowanie dzieł wybitnych kompozytorów, którzy tworzyli na dworach Europy w XVII i XVIII wieku. Muzycy odkrywają dla szerokiej publiczności dzieła kompozytorów mało znanych, rzadko pojawiające się na scenach muzycznych. „Europa +/- 1700” wyróżnia się jeszcze jednym: wszystkie utwory wykonywane są na instrumentach historycznych lub ich kopiach, według praktyki wykonawczej tamtych czasów.

Zgodnie z festiwalową tradycją koncerty odbywają się (a w tym roku: są rejestrowane) w nastrojowych wnętrzach gdańskich zabytków: w Piwnicy Romańskiej, na poddaszu kościoła św. Katarzyny (Muzeum Nauki Gdańskiej) oraz w Sali Kolumnowej Domu Przyrodników (Muzeum Archeologiczne w Gdańsku).

Read more ...

ODDZIAŁ "PIWNICA ROMAŃSKA" LAUREATEM POMORSKIEJ NAGRODY MUZEALNEJ

pomorska nagroda muzealna

Zorganizowany po raz pierwszy przez Oddział Pomorski Stowarzyszenia Muzealników Polskich i samorząd województwa pomorskiego konkurs ma na celu wyróżnienie pracowników muzeów pomorskich lub osób współpracujących z tymi instytucjami za szczególne dokonania w danym roku. „Piwnica Romańska” otrzymała wyróżnienie za udostępnienie do zwiedzania najstarszego wnętrza historycznego w Gdańsku. Uznanie wzbudziło wykorzystanie światła w aranżacji zabytkowej przestrzeni, które wraz z wirtualnym przewodnikiem pozwala dostrzec i w pełni docenić piękno późnoromańskiej architektury. To muzeum w podziemiach wraz z ekspozycją fundamentów romańskiego kościoła św. Mikołaja w Hali Targowej, prezentuje elementy założenia klasztornego oo. Dominikanów i jest widomym świadectwem roli Gdańska jako centrum kulturowego Pomorza Wschodniego na długo przed przybyciem rycerzy zakonu krzyżackiego.

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. polityka prywatności